• Program Mały Informatyk

        •  

           

           

           

          Dzisiejsza edukacja XXI wieku  jako jedno z zadań stawia sobie przygotowanie dziecka do życia we współczesnymświecie. Zgodnie z nową podstawą programową celem wychowania przedszkolnego jest: wspomaganie dzieci w rozwijaniu uzdolnień oraz kształtowanie czynności intelektualnych,potrzebnych im w codziennych sytuacjach i w dalszej edukacji. System edukacji musi więc dostosować się  do zmieniającej się rzeczywistości i nie może działać bez technologii informacyjnej. 

          W dobie szybkiego rozwoju techniki nie jesteśmy w stanie uniknąć kontaktu z nowoczesnymi urządzeniami technicznymi.

            Większość dzieci w wieku przedszkolnym ma już za sobą pierwsze kontakty z komputerem. Komputery czy tego chcemy, czy też nie stały się kolejną pomocą edukacyjną, która spełnia wiele funkcji w nauce, zabawie, poznawaniu świata. Wykorzystanie komputera jako środka dydaktycznego stwarza nowe możliwości wspomagania edukacji. Podjęcie tego wyzwania jest niezwykle korzystne, gdyż wychodząc naprzeciw zainteresowaniom dzieci, można równocześnie znaczeniepodwyższyć efektywność procesu dydaktycznego. Zastosowaniekomputera i odpowiednich programów edukacyjnych ma nieocenioną wartość i tworzy znakomite warunki do rozwoju myślenia twórczego uczących się dzieci. Przyspiesza i ułatwianabywanie różnorodnych umiejętności ( np.  mówienia, słuchania, kształcenia różnorodnych pojęć).  

                      Wychodząc naprzeciw tym założeniom postanowiłyśmy opracować pakiet edukacyjny „Mały informatyk”, którego głównym założeniem jest nauka podstawowych zasad obsługi komputera, wprowadzenie dziecka w świat informatyki poprzez zabawę, przygotowanie do dalszego kształcenia informatycznego .

                      Cele, treści, formy i metody realizacji zawarte w pakiecie pozwolą na wszechstronny rozwój dziecka zgodnie z jego potencjałem rozwojowym.

           

          CELE GŁÓWNE
          1.Poznanie głównych zasad bezpiecznego posługiwania się komputerem- zapoznanie z klawiaturą komputera.

          2.Wprowadzenie do słownika dzieci słów "kluczy" -słownika    informatycznego.

          3.Zainteresowanie dzieci rozwojem wiedzy oraz nowymi możliwosciami komunikowania się.

          4.Umiejętne posługiwanie się wybranymi programami.

          5.Wspomaganie procesu przygotowania do nauki czytania i pisania .

          6.Wyrównywanie szans edukacyjnych dzieci , które nie posiadają komputera w domu.

           
           
          Zajęcia są realizowane co najmniej 1 x w tygodniu w godzinanch popołudniowych.Praca z dzieckiem ma charakter indywidualny.