PROJEKTY WARSZAWSKIE
WARSZAWSKI PROJEKT EDUKACYJNY "BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK - BEZPIECZNYM UCZNIEM"
Nasze przedszkole jest pomysłodawcą i organizatorem warszawskiego projektu edukacyjnego "Bezpieczny Przedszkolak - Bezpiecznym Uczniem". Projekt skierowany jest do dzieci 5,6-letnich z warszawskich przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych..
Patronat nat projektem objął Dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa - Pan Michał Domaradzki.
REGULAMIN
INFORMACJE OGÓLNE
- Organizatorem X Edycji Programu Edukacyjnego „Bezpieczny Przedszkolak – Bezpiecznym Uczniem” zwanego dalej Projektem jest Przedszkole nr 264 „Pluszowego Misia” z siedzibą przy ul. Korkowej 147/149 w Warszawie, zwane dalej Organizatorem.
- Honorowy patronat nad projektem objął Pan Michał Domaradzki - Dyrektor Stołecznego Centrum Bezpieczeństwa.
- Partnerami Organizatora w realizacji Projektu są:
- Wydział Oświaty i Wychowania dzielnicy Wawer m.st. Warszawy,
- Straż Miejska m.st. Warszawy,
- Ochotnicza Straż Pożarna Warszawa - Wesoła
- Stołeczne Centrum Bezpieczeństwa,
zwani dalej Partnerami.
CELE
- zdobywanie przez dzieci wiedzy na temat ruchu drogowego, bogacenie słownictwa w tym zakresie, wspieranie ich w uczeniu się prawidłowych zachowań i postaw związanych z bezpiecznym poruszaniem się po drodze oraz przewidywaniem skutków i konsekwencji różnych działań,
- nabywanie umiejętności bezpiecznego i właściwego zachowania się w domu, w przedszkolu i na placu zabaw, w drodze do szkoły i w szkole,
- kształtowanie postawy odpowiedzialności za własne bezpieczeństwo – stanowcze odpowiadania „NIE” w sytuacjach budzących w dziecku niepokój,
- kształtowanie nawyków bezpiecznego zachowania przedszkolaka w sytuacjach trudnych i zagrażających zdrowiu – przygotowanie w tym zakresie do podjęcia roli ucznia
ODBIORCY
Projekt skierowany jest do dzieci 5 - 6 letnich uczęszczających do przedszkoli publicznych oraz oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych na terenie m.st. Warszawy.
ETAPY
I. Cykl zajęć „Bezpieczny Przedszkolak - Bezpiecznym Uczniem”
II. Konkurs plastyczny „Kodeks Bezpiecznego Przedszkolaka”
III. Quiz wiedzy o bezpieczeństwie
IV. Festyn – „Gala Finałowa”
Udział w poszczególnych etapach określają zasady szczegółowe.
SZCZEGÓŁOWE ZASADY UDZIAŁU
I Etap
Cykl zajęć „Bezpieczny przedszkolak – bezpiecznym uczniem”
Zgłoszenia do udziału w Projekcie wraz z wypełnionym i podpisanym „oświadczeniem nauczyciela” należy przesłać do 8 marca 2023 r. drogą elektroniczną na adres: pp264@op.pl lub p264@edu.um.warszawa.pl
na załączonej Karcie Zgłoszenia (Załącznik nr 1) - ZALACZNIK_nr_1.doc
Wypełniony i podpisany przez rodziców Formularz Zgód (Załącznik nr 2) - ZALACZNIK_nr_2.doc należy dostarczyć osobiście 19 kwietnia 2023 r. na Quiz wiedzy o bezpieczeństwie.
Cykl zajęć należy przeprowadzić według Programu „Bezpieczny Przedszkolak – Bezpiecznym Uczniem” (Załącznik nr 3) - ZALACZNIK_nr_3.doc.
II Etap
Konkurs Plastyczny „Kodeks Bezpiecznego Przedszkolaka”
Uczestnicy Projektu przygotowują jedną pracę plastyczną odzwierciedlającą wiedzę zdobytą przez dzieci podczas realizacji Programu.
- Format pracy A1.
- Technika pracy dowolna.
- Praca powinna być opatrzona metryczką:
Pełna nazwa placówki ………………………………….
Imiona i nazwiska dzieci ( autorów prac) ………………Opiekun………………………………………………….
- Przedszkole przesyła pracę konkursową na adres Organizatora w terminie do
31 marca 2023 r. (decyduje data stempla pocztowego).
- Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 3 kwietnia 2023 r.
- Przedszkola wyróżnione w konkursie na „Kodeks Bezpiecznego Przedszkolaka” przechodzą do III etapu o czym zostaną poinformowane drogą mailową.
III Etap
Quiz wiedzy o bezpieczeństwie
Quiz wiedzy odbędzie się 19 kwietnia 2023 r. w godzinach 10.00 /pierwsza tura/ i 11.30 /druga tura/ - w siedzibie Organizatora.
- Przedszkole wyznacza 6 osobową drużynę dzieci.
- Drużyny wyróżnione wezmą udział w Festynie - „Gali Finałowej”.
IV Etap
Festyn – „Gala Finałowa”
Festyn odbędzie się w siedzibie Organizatora w dniu 17 maja 2023 r. w godz. 13.00 -15.00.
- Podczas festynu przewidziane są atrakcyjne zabawy dla uczestników, a Przedszkola otrzymają Certyfikat „Bezpiecznego Przedszkolaka” i nagrody rzeczowe.
- Opiekunowie otrzymają dyplomy z podziękowaniami.
INFORMACJE ORGANIZACYJNE
- Nadesłane prace konkursowe oceniane będą przez Komisję Konkursową powołaną przez Organizatora.
- Każde zgłoszone do Projektu Przedszkole otrzyma dyplom udziału w Projekcie.
- Nadesłane prace konkursowe stanowić będą elementy wystawy prezentowanej na Gali Finałowej.
- Organizator nie pokrywa kosztów dojazdu uczestników na Quiz i Festyn Finałowy.
- Organizator przygotuje poczęstunek dla wszystkich uczestników Quizu i Festynu Finałowego.
- We wszystkich sprawach spornych głos decydujący należy do Organizatora.
- Osoby odpowiedzialne za koordynację działań związanych z Programem: Magdalena Bogatek, Iwona Winiarska (tel. 22 8120542)
- Regulamin Projektu dostępny jest na stronie internetowej przedszkola: www.przedszkole264.edupage.org
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
- Organizator zastrzega sobie prawo zmiany postanowień niniejszego regulaminu
w przypadku zmian przepisów prawnych lub innych istotnych zdarzeń mających wpływ na organizację Konkursu. Zmiany zostaną ogłoszone taką drogą, jaką nastąpiło ogłoszenie niniejszego regulaminu. - Dokonując zgłoszenia uczestnik potwierdza, że zapoznał się z Regulaminem i akceptuje go w całości.
- Regulamin Konkursu jest dostępny w siedzibie Organizatora oraz na stronie internetowej: www.przedszkole264.edupage.org
- Niniejszy Regulamin wchodzi w życie z dniem zamieszczenia go na stronie internetowej i jest on tożsamy z dniem rozpoczęcia konkursu i obowiązuje do czasu jego zakończenia, tj. do dnia 17 maja 2023 r.
...........................................................................................................................................................................................
WARSZAWSKI PROJEKT EDUKACYJNY "KTO TY JESTEŚ? - POLAK MAŁY"
Treści patriotyczne są ważnym elementem nowej podstawy programowej i są realizowane już na szczeblu edukacji przedszkolnej z wykorzystaniem zróżnicowanych metod dydaktycznych. Głównym zadaniem przedszkola jest budzenie u dzieci miłości do małej i wielkiej Ojczyzny przez ugruntowanie poczucia tożsamości regionalnej, narodowej, europejskiej. Treści dotyczące wychowania patriotycznego, w większości programów ułożone są w myśl zasady, że przechodzimy od tego, co najbliższe dziecku do tego, co dalekie i nieznane.
Dla małego dziecka Ojczyzną jest jego wieś czy miasto, w którym mieszka z rodziną, przedszkole i koledzy, sąsiedzi, gdzie wszystko jest znajome i bliskie, gdzie czuje się zadomowiony i bezpieczny. Związki z Ojczyzną rozpoczynają się od więzi z rodziną, przedszkolem, swoją miejscowością, najbliższymi okolicami. Ten krąg stopniowo rozszerza się.
Budowanie edukacji regionalnej na poziomie przedszkolnym nie musi być zadaniem trudnym. Najważniejszym jej elementem jest sama postawa nauczyciela. Jego zaangażowanie i wieź emocjonalna ze środowiskiem. Ważne jest, aby nauczyciel swoją postawą, przykładem i odpowiednim sposobem potrafił przekazać dzieciom istotę wartości rodzinnych, piękno krajobrazu, wagę tradycji i dziedzictwa kulturowego. Ważnym elementem realizacji treści z wychowania patriotycznego są relacje w domu rodzinnym dziecka.
Dziecko zaczyna swoje poznanie od doświadczeń osób najbliższych, swojej rodziny. Rodzice jako pierwsi mają możliwość wprowadzenia dziecka w piękny świat tradycji i kultury naszego regionu. Od nich w dużym stopniu zależy czy obudzą w dziecku szacunek i miłość do otaczającego je środowiska i regionalnej tradycji. Dlatego treści dotyczące edukacji regionalnej powinny być realizowane w ścisłej współpracy z domem rodzinnym dziecka. Wiedza o najbliższym środowisku jest wstępem do powstania więzi z ojczyzną.
W specjalnym liście skierowanym do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów ministerstwo edukacji zaapelowało o inicjowanie działań służących uczczeniu setnej rocznicy niepodległości Polski i kształtowaniu postaw patriotycznych a rok szkolny 2017/2018 ogłoszono „Rokiem dla Niepodległej”.
W odpowiedzi na próbę o aktywne włączenie się w obchody 100-lecia niepodległości nasze przedszkole podjęło działania by uczcić to wydarzenie. W związku z powyższym powstał Warszawski Program Edukacyjny : „ Kto ty jesteś? – Polak mały.”
Etapy realizaji projektu:
1. Konkurs fotograficzny "Sto pocztówek na 100-lecie Niepodległej".
2. Rajd rowerowy "Sto rowerów na 100-lecie Niepodległej".
3. Konkurs plastyczny "Polskie symbole narodowe".
4. Bicie Rekordu - śpiewanie Hymnu Państwowego.
5. Gala Finałowa Projektu - KOCHAM CIĘ POLSKO.
....................................................................................................................................................................
WARSZAWSKIE INICJATYWY EDUKACYJNE
Warszawskie Inicjatywy Edukacyjne (WIE) to program Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy umożliwiający dofinansowanie projektów przygotowanych i realizowanych przez przedszkola i szkoły prowadzone przez m.st. Warszawę.
W ramach WIE możliwe jest otrzymanie dofinansowania na realizację projektów dotyczących:
• inicjatyw związanych z rozwojem zainteresowań i talentów,
• systemowych działań szkoły w zakresie profilaktyki zdrowotnej,
• działań związanych z kultywowaniem tradycji narodowych, lokalnych, europejskich,
• przedsięwzięć z zakresu edukacji kulturalnej,
• działań na rzecz uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych,
• edukacji medialnej i wykorzystania technologii informatyczno – komunikacyjnej w nauczaniu.Rok szkolny 2017/2018
W tegorocznej XIII edycji Programu "Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych" nasze przedszkole otrzymało dofinansowanie na projekt z zakresu inicjatyw związanych z rozwojem zainteresowań i talentów.
Temat projektu: "SPOTKANIA ZE ZWIERZĘTAMI"
Cel projektu: Zwiększenie wiedzy dzieci 5-6 letnich na temat zwierząt hodowlanych i żyjących w naturalnym środowisku. Uczestnicy projektu: dzieci 5-6 letnie (oddział VII i VIII)
Czas realizacji: 15 marca - 15 czerwca 2018r.
Planowane działania: wycieczki o charakterze edukacyjnym :Gospodarstwo Agroturystyczne , Stajnia Helenów, Folwark Bródno, spotkania edukacyjne z edukatorami Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, spotkania edukacyjne z weterynarzem, spotkania ze zwierzętami prowadzone przez rodziców, konkurs plastyczny dla dzieci "Ulubione zwierzę", konkurs fotograficzny "Dzieci i zwierzęta"
Rok szkolny 2016/2017
W tegorocznej XII edycji Programu "Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych" nasze przedszkole otrzymało dofinansowanie na projekt z zakresu inicjatyw związanych z rozwojem zainteresowań i talentów.
Temat projektu: "SKARBY PRZYRODY W CZTERECH PORACH ROKU"
Cel projektu: Zwiększenie zainteresowania dzieci otaczającym światem poprzez wspieranie dziecięcej ciekawości, aktywności i samodzielności.
Projekt obejmuje dwie grupy dzieci 5 letnich. Czas realizacji: 1 marca - 31 grudnia 2017r.
Planowane działania: wycieczki o charakterze edukacyjnym w "Czterech porach roku" - zima (Centrum Edukacji Przyrodniczo Leśnej), wiosna (Nadleśnictwo Celestynów), lato (Nadleśnictwo Celestynów), jesień (Centrum Edukacji Przyrodniczo – Leśnej), spotkania edukacyjne z edukatorami w Lesie Sobieskiego (kwiecień, czerwiec, październik, grudzień), cykl eksperymentów – zakup i prowadzenie eksperymentów z serii Green Science, konkurs plastyczny dla dzieci "Cztery pory roku"., wystawa fotograficzna "Przyroda w czterech porach roku" - wystawa zdjęć zrobionych przez dzieci i rodziców podczas spacerów (wrzesień – październik). Zachęcamy do wspólnego obserwowania z dzieckiem przyrody i robienia zdjęć w różnych porach roku.
Rok szkolny 2015/2016
W tegorocznej XI edycji Programu "Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych" nasze przedszkole otrzymało dofinansowanie na projekt z zakresu edukacji medialnej i wykorzystania technologii informatyczno - komunikacyjnej w nauczaniu.
Temat projektu: "TABLICA INTERAKTYWNA - EDUKACJA PRZEZ ZABAWĘ"
Cel projektu: Wprowadzenie najmłodszych uczestników edukacji w świat technologii komunikacyjno - informacyjnych.
Projekt obejmuje wszystkie dzieci uczęszczające do przedszkola. Czas realizacji: 1 marca - 30 czerwca 2016r.
Planowane działania: zakup tablicy interaktywnej wraz z projektorem oraz pełnym oprogramowaniem, warsztat dla nauczycieli "Efektywne wykorzystanie tablicy interaktywnej w pracy nauczyciela", zajęcia dydaktyczne dla dzieci, spotkania z udziałem rodziców z wykorzystaniem tablicy.
Rok szkolny 2010/2011
W VI edycji programu Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych trzy projekty napisane przez nasze nauczycielki zostały docenione i otrzymały dofinansowanie na realizację.
Projekt edukacyjny "WIOSNA Z KSIĄŻKĄ W RĘKU"
Cel projektu: Zainteresowanie dzieci książką oraz popularyzacja czytelnictwa już od najmłodszych lat.
Projekt obejmuje dwie grupy dzieci 5 letnich. Czas realizacji: 1 marca - 31 maja 2011r.
Planowane działania: lekcje biblioteczne, spotkania czytelnicze z zaproszonymi gośćmi w przedszkolu, wycieczki tematyczne, konkursy literackie, wystawy prac plastycznych.
Projekt edukacyjny " PRZEDSZKOLAK DOŚWIADCZALSKI - CZYLI BADAWCZA DRAKA NA MIARĘ PRZEDSZKOLAKA"
Cel projektu: Umożliwienie dzieciom samodzielnego eksplorowania rzeczywistości oraz wyciągania wniosków ze swojej działalności poprzez zorganizowanie ich najbliższego otoczenia w sposób jak najbardziej sprzyjający doświadczaniu świata.
Projekt obejmuje dwie grupy dzieci 4 letnich Czas realizacji: 1 marca - 31 maja 2011r.
Planowane działania: cykl zajęć o powietrzu, wodzie, energii, cykl spotkań "Eksperyment z Tatą", wystawy plastyczne, fotograficzne, wycieczki tematyczne.
Projekt edukacyjny "MUZYKA, RYTM I DZIECKO"
Cel projektu: Zaspokajanie naturalnej potrzeby ekspresji w dziedzinach działalności twórczej i rozwijanie możliwości i uzdolnień artystycznych dziecka w wieku przedszkolanym poprzez aktywność muzyczno - ruchową.
Projekt obejmuje dwie grupy dzieci 3 letnich . Czas realizacji: 1 marca - 1 grudnia 2011r.
Planowane działania: współpraca ze Szkołą Muzyczną, zespołem Belcanto, zespołem "Strefa rytmu", muzyczne spotkania z rodzicami, wycieczki tematyczne, konkursy plastyczne, wystawy prac,występy dzieci.
Rok szkolny 2009/2010
W V edycji Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych dofinansowany został projekt "MÓJ PRZYJACIEL ZWIERZAK"
Projekt był realizowany od marca do grudnia 2010r. w dwóch grupach dzieci 4 letnich.
Celem projektu było rozwijanie umiejętności rozumienia świata zwierząt poprzez kształtowanie postawy szacunku i ochrony przyrody.
W ramach projektu najmłodsze przedszkolaki uczestniczyły w cyklu zajęć przybliżającym im rolę i znaczenie zwierząt w życiu człowieka, korzystały z szeregu wycieczek (ZOO, kino, gospodarstwo agroturystyczne, las) oraz lekcji edukacyjnych z weterynarzem, leśnikiem czy ekologiem. Chętnie brały również udział w ciekawych konkursach (fotograficznym, literackim, plastycznym). Do udziału w projekcie zaproszono dzieci z różnych przedszkoli.
Rok szkolny 2008/2009
W ramach Warszawskich Inicjatyw Edukacyjnych dzieci z grup najstarszych brały udział w trzech projektach edukacyjnych:
PRZEDSZKOLAK MAŁYM NAUKOWCEM
PRZEDSZKOLAK EKOLOGIEM
ŻYJMY ZDROWO
Realizowane projekty edukacyjne dofinansowywane są przez
Biuro Edukacji Urzędu m.st. Warszawy