- II miejsce w Konkursie
- Konkurs Otwarci na zmiany
- Aranżacja przestrzeni
- Program Zdolny Przedszkolak
- Program Mały Informatyk
- Projekt badawczy
- Współpraca z rodzicami
- Współpraca ze środowiskiem
- Organizacja pobytu na powietrzu
- Diagnoza pedagogiczna
- Zaprojektowanie i budowa placu zabaw dla dzieci w Przedszkolu Nr 264
- Dostawa i montaz urządzeń zabawowych na placu zabaw dla dzieci w Przedszkolu Nr 264
- Modernizacja placu zabaw w Przedszkolu Nr 264
- Modernizacja placu zabaw w Przedszkolu Nr 264 przy ulicy Korkowej 147/149
Projekt badawczy
W ramach realizacji nowej podstawy programowej poszukujemy rozwiązań edukacyjnych , które dają szansę wyboru aktywności dzieciom na różnym poziomie rozwoju.
Do takich form pracy należy :
metoda projektów badawczych
Projekty badawcze to interdyscyplinarna metoda pracy pedagogicznej,odpowiadająca koncepcji nauczania zintegrowanego, która doskonale sprawdza się w przedszkolu. Rolą nauczyciela nie jest tutaj nauczanie, ale koordynowanie pracy dzieci, organizowanie przestrzeni badawczej,tak aby mogły one samodzielnie działać i w ten sposób zdobywać wiedzę, uczyć się logicznego, kreatywnego myślenia, stawiania pytań, wyciągania wniosków, rozwiązywania problemów Do pracy tą metodą aktywnie włączani są rodzice i środowisko lokalne.
Każdy projekt , który jest realizowany w naszym przedszkolu składa się z trzech etapów :
-
w pierwszym dzieci pod kierunkiem nauczyciela wybierają temat który je interesuje i jest możliwy do zbadania, rozmawiają o temacie, stawiają hipotezy badawcze i wspólnie planują różnorodne przedsięwzięcia,
- drugi etap to faza badawcza dzieci gromadzą dane, przeprowadzają wywiady, zapraszają „ekspertów”, prowadzą badania terenowe, tworzą modele, eksperymentują – wszystko po to, by sprawdzić swoje hipotezy,
- ostatnim etapem pracy projektowej jest podsumowanie i przedstawienie na forum wyników projektów. Ważną pomocą dydaktyczną do realizacji projektów badawczych jest tzw. „kuferek badacza”, w którym znajdują się narzędzia i pomoce niezbędne do realizacji badań (lupy, miarki, dyktafony, siatki, podkładki do szkicowania, pojemniki na próbki itp.).
Jako zespół twórczych nauczycieli jesteśmy otwarci na nowe trendy w dydaktyce i zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej staramy się stwarzać warunki do innowacyjności oraz efektywnej współpracy wszystkich uczestników procesu edukacyjnego.
Praca metodą projektów badawczych doskonale sprawdza się w każdej grupie wiekowej.
Tematem projektu badawczego w grupie dzieci 3-letnich był "telefon"
Wspólnie został wybrany przedmiot badań i stworzona siatka pojęć .Dzieci zadały wiele ciekawych pytań badawczych i samodzielnie próbowały stawiać hipotezy, zaplanowały przedsięwzięcia do realizacji.W trakcie badań precyzyjnie wykonywały szkice różnorodnych modeli telefonów, gromadziły dane,przeprowadzały "wizję lokalną w terenie".
W miarę przyrostu wiedzy, dzieci wykonywały modele telefonów z plasteliny, pudełek, masy solnej, wspólnie zbudowały budkę telefoniczną .
W trakcie pracy projektowej przy dużym zaangażowaniu rodziców, znajomych, rodzeństwa dzieci stworzyły kolekcja dotyczącą projektu.W grupie dzieci 4-letnich realizowany był projekt "cebula"
-