• PROGRAMY ZDROWOTNE

        •  

          PROGRAM "WIĘCEJ WIEM, MNIEJ CHORUJĘ"

          "Więcej wiem, mniej choruję" to Program Profilaktyki Chorób Zakaźnych stworzony przez Powiatową Stację Sanitarno - Epidemiologiczną m. st. Warszawy. Program skierowany jest do dzieci przedszkolnych w wieku 5-6 lat, kadry pedogogicznej i rodziców. Powstał w celu zmniejszenia występowania chorób wśród dzieci. Jego głównym przesłaniem jest zapobieganie chorobom zakaźnym poprzez przestrzeganie podstawowych zasad higieny i wykonywanie szczepień ochronnych. Celem programu jest ograniczenie występowania chorób zakaźnych poprzez zwiększenie wiedzy na temat szczepień ochronnych oraz znaczenia higieny rąk w profilaktyce tych chorób poprzez wykształcenie nawyku mycia rąk w odpowiedznich sytuacjach oraz wyrobienie prawidłowej postawy w stosunku do szczepień zarówno wśród dzieci jak i rodziców.

          W bieżącym roku szkolnym program będzie realizowany w oddziale VII i IX.

          Autorzy programu skierowali LIST DO RODZICÓW:

          Zdrowie Waszych dzieci jest dla nas najważniejsze. W związku z tym, staramy się chronić je wszelkimi sposobami przed zagrożeniami. Jednym z głównych zagrożeń zdrowotnych naszych dzieci są choroby zakaźne. W związku z wysoką aktywnością i ciekawością otaczającego ich świata, są one w wysokim stopniu narażone na kontakt z czynnikami chorobotwórczymi. Istnieje szeroki zakres dróg zarażenia, jak również samych patogenów, szczególnie biorąc pod uwagę wzrost migracji i podroży. Nasze dzieci wystawione są na kontakt z chorobami w każdym Środowisku (szkoła, park, komunikacja miejska, plac zabaw). Potencjalnie niebezpieczna może być dla nich zabawa w piaskownicy, wyprawa do lasu czy zabawa z psem. Dlatego powinniśmy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce. Podstawą w prewencji chorób zakaźnych jest przestrzeganie zasad higieny osobistej. Nawyk mycia rąk w odpowiednich sytuacjach może uchronić przed inwazją zarazków. Niektórych chorób możemy uniknąć przez zastosowanie szczepień ochronnych, innych przez unikanie ryzykownych zachowań. Mamy szereg możliwości pozwalających uniknąć niebezpiecznych infekcji. Dlatego wysoce istotna jest Świadomość zagrożeń oraz umiejętność zapobiegania im przez dzieci i rodziców.

          Biorąc pod uwagę, wpływ środowiska szkolnego na wykształcenie odpowiednich postaw wśród dzieci, zapraszamy Państwa do udziału w pilotażowym programie dotyczącym profilaktyki chorób zakaźnych pn. ,,Więcej wiem, mniej choruję". Nie ulega wątpliwości, że największe znaczenie w edukacji higieny dziecka mają jego opiekunowie. Dlatego postaramy się zwrócić Państwa uwagę na najważniejsze i najczęstsze choroby zakaźne wśród dzieci, do których niewątpliwie przyczynia się brak higieny (brak nawyku mycia rąk). Naszym celem jest przybliżenie Państwu, tematu profilaktyki poszczególnych chorób. Szanowni Rodzice, przewidzieliśmy dla Was kilka obszarów tematycznych dotyczących różnych jednostek chorobowych. Zakres programu będzie obejmować poszczególne tematy:

          1. Choroby tropikalne - jak przygotować dziecko przed daleką podróżą, gdzie uzyskać informację o szczepieniach ochronnych, jak zapobiec chorobom innej strefy klimatycznej.

          2, Choroby brudnych rąk, zatrucia pokarmowe - m.in. WZW typu A, salmonellozy, meningokoki i inne.

          3. Choroby skórne - grzybice odzwierzęce,

          4. Różnice miedzy grypą a przeziębieniem, profilaktyka grypy, szczepienia, powikłania.

          5. Zasady postępowania w przypadku skaleczenia podczas zabawy - tężec.

          6. Choroby odkleszczowe (KZM, borelioza)- na co zwrócić uwagę, gdy dziecko wraca z wycieczki, objawy choroby, profilaktyka, leczenie.

          7. Jak poradzić sobie z wszawicą i owsicą.

          8. Bezpieczne kontakty ze zwierzętami- zoonozy: toksoplazmoza, glistnica, lamblioza itp.

          Drogi Rodzicu pamiętaj!

          - Przypominaj dziecku o obowiązku mycia rąk!

          - Zwróć uwagę na to, kiedy dziecko powinno myć ręce i dlaczego!

          - Kształtuj odpowiednie zachowania w czasie choroby!

          - Zawsze dawaj dobry przykład- dziecko powiela zachowania higieniczne dorosłych ! (mycie owoców i warzyw przed jedzeniem, higieniczne przygotowywanie posiłków)

          - Sprawdź sytuację epidemiologiczną kraju, do którego podróżujesz z dzieckiem

          - Pamiętaj o zalecanych szczepieniach przed dalekimi podróżami

          - Nie lekceważ wizyt u lekarza medycyny podroży przed wyjazdem

          - Nie zapomnij o odpowiednim przygotowaniu apteczki przed podróżą z dzieckie

          Pamiętaj, że higiena rąk i szczepienia są główną formą ochrony przed chorobami zakaźnymi!

          ...................................................................................................................................................................................................

          MAMO, TATO WOLĘ WODĘ

          W roku szkolnym 2013/2014 nasze przedszkole przystąpiło do ogólnopolskiej kampanii „Mamo, tato, wolę wodę!", której celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych. Założeniem kampanii jest edukacja dzieci w wieku 3 – 6 lat i ich rodziców na temat konieczności regularnego picia wody i jej znaczenia dla organizmu.

          Kampania „Mamo, tato, wolę wodę!” została zainicjowana przez Żywiec Zdrój w 2009 roku. Jej celem jest podkreślenie roli wody w codziennej diecie dziecka oraz wspieranie rodziców w kształtowaniu prawidłowych nawyków żywieniowych wśród najmłodszych.

          W ramach programu "Mamo, Tato wolę wodę" w naszym przedszkolu odbywał się cykl zajęć, podczas których dzieci miały okazję poznać zasady zdrowego odżywiania, dowiedzieć się więcej o właściwościach wody i jej zastosowaniu.

          ...................................................................................................................................................................................................

          AKADEMIA  AQUAFRESH

          "Akademia Aquafresh" to ogólnopolski Program Edukacji Zdrowotnej  skierowany do dzieci przedszkolnych w wieku 3-6 lat.

          Jest to największy program profilaktyki higieny jamy ustnej  realizowany w ponad 5 tys. przedszkoli od roku 2011.

          W ramach tegorocznej  - IV edycji, ustanowiony został Rekord Guinnessa w największej liczbie osób myjących zęby (30 września 2014r.).

          Ponadto w grupach prowadzone były zajęcia edukacyjne, mające na celu wytworzenie w dzieciach nawyku regularnego mycia zębów i tym samym zapobieganiu próchnicy.

          Więcej informacji o higienie jamy ustnej i programie, a także konkursy, zawsze na www.akademia-aquafresh.pl

          ...................................................................................................................................................................................................

          AKADEMIA ZDROWEGO PRZEDSZKOLAKA

          Nasze przedszkole bierze udział XIV edycji Programu Akademia Zdrowego Przedszkolaka.

          Wiosną tematem przewodnim jest Podróż do Krainy Aktywności (eko żywienie - zakładamy własny ogród, ekologiczny tor przeszkód, obchody Dnia Wody i Ziemi).

          Program jest realizowany w grupach dzieci 4 letnich.

          W roku szkolnym 2013/2014 nasze przedszkole realizowało program edukacyjny "Akademia Zdrowego Przedszkolaka".

          Celem programu było kształtowanie wśród dzieci nawyków zdrowego odżywiania. Poprzez szereg twórczych działań zwracaliśmy uwagę dzieci na prawidłowe odżywianie, zdrowy tryb życia i właściwe postawy proekologiczne.

          ...................................................................................................................................................................................................

          TOY BOX - "SMAKUJ I RUSZAJ SIĘ - TO PRZYGODA"

          Projekt  "Toy box - Smakuj i ruszaj się - to przygoda" ma na celu promowanie optymalnego rozwoju dziecka,

          zdrowia i zminimalizowanie ryzyka wystąpienia wczesnej otyłości.

          Udział w projekcie kładzie nacisk na aktywność fizyczną oraz zdrową i zrównoważoną dietę w codziennym życiu dziecka.

          Składa się on z czterech obszarów:

          - Dzieci piją wodę, aby zaspokoić pragnienie

          - Dzieci spożywają zdrowe przekąski

          - Dzieci są aktywne fizycznie

          - Dzieci przerywają długotrwałe siedzenie aktywnymi przerwami

          Projekt realizowany był od września 2012 roku i trwał do czerwca 2013 roku.

          Brały w nim udział dzieci 5 letnie z dwóch grup przedszkolnych.