• PROGRAM ZDOLNY PRZEDSZKOLAK

        • Realizacja programu "Zdolny Przedszkolak".

          Zadaniem każdego nauczyciela w naszym przedszkolu jest  wspomaganie rozwoju dziecku o specjalnych potrzebach edukacyjnych, rozwijanie,  i ukierunkowywanie zdolności dziecka zgodnie z jego potencjałem i możliwościami.

          Głównym wyzwaniem  współczesnej edukacji , zgodnie z zasadami podstawy programowej, jest przygotowanie dziecka do aktywnego i twórczego życia. My jako nauczyciele powinniśmy uczestniczyć w stymulowaniu rozwoju zdolności. Jest to bardzo trudne zadanie, bo każde dziecko stanowi odrębną i niepowtarzalną jednostkę o określonej strukturze osobowości, zdolności, inteligencji i motywacji, a więc wymaga indywidualnego traktowania i oddziaływania.

          W naszym przedszkolu realizujemy to poprzez : 

          1.Wczesne rozpoznawanie zdolności i umiejętności dzieci w toku obserwacji, rozmów z rodzicami.

          2.Tworzenie środowiska wychowawczego, stymulującego rozwój uzdolnień i postaw twórczych poprzez aranżację sal wykorzystywanych podczas "asertywnych ranków".

          3. Kształtowanie pozytywnej samooceny dziecka : wiary we własne siły poprzez umożliwianie prezentacji swoich osiągnięć(wystawy prac,występy artystyczne,konkursy recytatorskie, rozgrywki sportowe).

          Jednym z elementów wspomagania dzieci oraz kształtowania ich czynności intelektualnych jest organizacja tzw"asertywnych ranków"  tj.ranków wolnego wyboru. 
          W ramach tych zajęć dziecko ma możliwość wyboru formy aktywności proponowanej przez  nauczyciela bez podziału na grupy wiekowe .

          Zajęcia te organizowane są co dwa tygodnie ,w godzinach 10.00-11.00

          W danym dniu, po śniadaniu dzieci z każdej grupy razem z nauczycielką odwiedzają sale, wcześniej przygotowane i zaadaptowane na potrzeby poszczególnych rodzajów działań. Każde dziecko ma możliwość swobodnego wyboru aktywności, w której chciałoby uczestniczyć.

          Dzieci mają możliwość wyboru między następującymi rodzajami aktywności:

          działalność plastyczno-konstrukcyjna (rysowanie, malowanie na dużych powierzchniach, sztalugach, lepienie z różnorodnego materiału,tworzenie  konstrukcji przestrzennych z wykorzystaniem surowców wtórnych, papieroplastyka);

          działalność teatralna ( inscenizowanie utworów iteratury dziecięcej z wykorzystaniem róznorodnych rekwizytów teatralnych /pacynki, kukiełki, teatr cieni,/ przygotowanie scenografii,kostiumów, tworzenie własnych scenek i zabaw dramowych, zabawy logarytmiczne, ćwiczenia dykcji;
             
          działalność muzyczno-taneczna (nauka , układów ruchowych, aranżacja utworów muzycznych z wykorzystaniem prostych instrumentów, tworzenie własnych kompozycji, budowanie instrumentów, pantomima);


          działalność eksperymentalno-doświadczalna ( wszelkiego rodzaju doświadczenia oparte na obserwacji zjawisk atmosferycznych i otaczającego świata);

          działalność ruchowo-gimnastyczna (zabawy ruchowe, ćwiczenia przy muzyce z wykorzystaniem przyborów i sprzętu gimnastycznego, nietypowych przyborów, gry zespołowe).

          Zajęcia te odbywają się w specjalnie wyposażonych i przygotowanych do tego salach: plastycznej, gimnastycznej, rytmicznej, relaksacyjno-teatralnej, doświadczalnej.