• PROJEKTY BADAWCZE

PROJEKT BADAWCZY

W ramach realizacji nowej podstawy programowej poszukujemy rozwiązań edukacyjnych, które dają szansę wyboru aktywności dzieciom na różnym poziomie rozwoju.

Do takich  form pracy należy metoda projektów badawczych.

Projekty badawcze to interdyscyplinarna metoda pracy pedagogicznej,odpowiadająca koncepcji nauczania zintegrowanego, która doskonale sprawdza się w przedszkolu. Rolą nauczyciela nie jest tutaj nauczanie, ale koordynowanie pracy dzieci, organizowanie przestrzeni badawczej, tak aby mogły one samodzielnie działać i w ten sposób zdobywać wiedzę, uczyć się logicznego, kreatywnego myślenia, stawiania pytań, wyciągania wniosków, rozwiązywania problemów. Do pracy tą metodą aktywnie włączani są rodzice i środowisko lokalne.

Każdy projekt , który jest realizowany w naszym przedszkolu składa się z trzech etapów :

• w  pierwszym dzieci pod kierunkiem nauczyciela wybierają temat który je interesuje i jest możliwy do zbadania, rozmawiają  o temacie, stawiają hipotezy badawcze i wspólnie  planują różnorodne przedsięwzięcia,

• drugi etap to faza badawcza  dzieci gromadzą dane, przeprowadzają wywiady, zapraszają „ekspertów”, prowadzą badania terenowe, tworzą modele, eksperymentują – wszystko po to, by sprawdzić swoje hipotezy,
          • ostatnim etapem pracy projektowej jest podsumowanie i przedstawienie na forum wyników projektów. Ważną pomocą dydaktyczną do realizacji projektów badawczych jest tzw. „kuferek badacza”, w którym znajdują się narzędzia i pomoce niezbędne do realizacji badań (lupy, miarki, dyktafony, siatki, podkładki do szkicowania, pojemniki na próbki itp.).

Jako zespół twórczych nauczycieli jesteśmy otwarci na nowe trendy w dydaktyce i zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej staramy się stwarzać warunki do innowacyjności oraz efektywnej współpracy wszystkich uczestników procesu edukacyjnego.

Praca metodą projektów badawczych doskonale sprawdza się w każdej grupie wiekowej.

....................................................................................................................................................................................

PROGRAM "MALI ODKRYWCY"

"Bo jakie początki, takie będzie wszystko"

Fundacja Rozwoju Dzieci korzystając z współfinansowania m. st. Warszawy realizowała kolejną czyli już IV edycję programu "Mali Odkrywcy". Do udziału w projekcie zostały zaproszone warszawskie przedszkola z Białołęki, Wawra i Pragi Północ.

W roku szkolnym 2015/2016 nasze przedszkole przystąpiło do programu "Mali odkrywcy". Jest to innowacyjny program wspierający edukację dzieci, realizowany przez Fundację Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego we współpracy z sektorem Healthcare firmy Siemens Sp. z o.o.

Celem programu "Mali odkrywcy" jest zmiana tradycyjnych relacji między uczniem, a nauczycielem poprzez wspólną pracę metodą projektów badawczych.  Podejście projektowe uczy dzieci logicznego myślenia, stawiania pytań, zdobywania wiedzy poprzez eksperymentowanie, wyciągania wniosków. Rolą nauczyciela nie jest nauczanie, ale koordynowanie pracy dzieci, organizowanie przestrzeni badawczej tak, aby samodzielnie zdobywały wiedzę.

Od maja dzieci wraz z nauczycielkami realizowały projekty badawcze. W naszym przedszkolu program obejmował grupy dzieci najmłodszych, gdzie przeprowadzone zostały pod okiem pracownika Fundacji Rozwoju Dzieci dwa projekty badawcze. Był to następujące projekty badawcze: "Lekarz", " Piłka".

Szczegóły edycji Programu w której braliśmy udział można znaleźć na stronie programu http://www.mali-odkrywcy.org/128_iv_edycja