• PROJEKTY OGÓLNOPOLSKIE

        •    

           ROK RZEKI WISŁY

           

          21 listopada 2017r. w naszym przedszkolu odbyła się Gala Finałowa Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Przedszkolne wędrówki z biegiem rzeki Wisły". Projekt był skierowany do dzieci pięcio- i sześcioletnich, a jego realizacja miała służyć propagowaniu walorów kulturowych, ekologicznych i turystycznych wynikających z „nadwiślańskiego” położenia Warszawy oraz 10 innych miast. Jego założenia oparte były na wykorzystaniu możliwie jak najszerszej perspektywy edukacyjnej, obejmującej wiedzę literacką, historyczną, patriotyczną, etnograficzną i geograficzną przy zastosowaniu najciekawszych dla dzieci metod i form pracy.

          Patronat nad projektem objął Burmistrz Dzielnicy Wawer Pan Łukasz Jeziorski, a partnerami zostali: Fundacja Rok Rzeki Wisły, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy oraz Komisariat Rzeczny Policji m.st. Warszawy.

          W projekcie udział wzięło 11 przedszkoli – trzy przedszkola z Warszawy (Przedszkole nr 84 „Promyk”, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 86 oraz Przedszkole nr 275) oraz przedszkola z 8 nadwiślańskich miast Polski (Samorządowe Przedszkole nr 10 im. Jana Pawła II w Krakowie, Miejskie Przedszkole nr 17 w Oświęcimiu,  Przedszkole nr 28 „na Fali” w Gdańsku, Miejskie Przedszkole nr 14 im. Cz. Janczarskiego w Puławach, Przedszkole Miejskie „Kopernik” w Grudziądzu oraz trzy przedszkola z Tarnobrzega: Przedszkole nr 2 „Małego Artysty”, Przedszkole nr 3 im. St. Jachowicza, Przedszkole nr 7).

          Uczestnicy projektu mieli za zadanie m.in. przeprowadzić cykl zajęć edukacyjnych „Z biegiem Wisły”, zorganizować Happening w Światowym Dniu Wody, oraz zostali zaproszeni do udział w konkursach: plastycznym „Mosty na Wiśle” i fotograficznym „Nadwiślańskie krajobrazy”. Podsumowaniem  realizacji projektu było przygotowanie przez uczestników prezentacji multimedialnej na temat zrealizowanych zadań. Podczas Gali Finałowej podsumowane zostały całoroczne przedsięwzięcia i działania związane z Rokiem Rzeki Wisły. Laureaci konkursów otrzymali nagrody i wyróżnienia a wszyscy uczestnicy podziękowania za udział w projekcie. Całość uświetnił występ przygotowany przez dzieci z naszego przedszkola.

           

          Zapraszamy do obejrzenia prezentacji z przebiegu naszego projektu.

          Przedszkolne_wedrowki_z_biegiem_rzeki_Wisly_-_prezentacja.pps

           

            

              

            

            

          ...............................................................................................................................

          Sejm Rzeczypospolitej Polskiej podczas 21. posiedzenia podjął uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2017 Rokiem Rzeki Wisły. Nasze przedszkole aktywnie włączyło się w obchody związane z tym wydarzeniem. W związku z powyższym powstał Ogólnopolski Projekt Edukacyjny ,,PRZEDSZKOLNE WĘDRÓWKI Z BIEGIEM RZEKI WISŁY”. Jego realizacja ma służyć propagowaniu walorów kulturowych, ekologicznych i turystycznych wynikających z „nadwiślańskiego” położenia Warszawy oraz 10 położonych nad Wisłą miast. Projekt ma charakter ogólnopolski i skierowany jest do dzieci pięcio-sześcioletnich z 20 przedszkoli. Obejmował on będzie różne działania dzieci, m.in. cykl zajęć edukacyjnych promujących rzekę Wisłę, konkursy, wycieczki i rejsy po Wiśle. Szczegółowe założenia projektu przedstawiamy w poniższych załącznikach:

          Regulamin_Projektu_Wisla.doc

          Zalacznik_nr_1_-_Karta_zgloszenia.doc

          Zalacznik_nr_2_-_Program_Wisla.doc

          ....................................................................................................................................................................

          "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA"

          3 września ruszył Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna Nasza Polska Cała”. Honorowy patronat nad Projektem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Jacek Lipiński – Burmistrz Aleksandrowa Łódzkiego Centrum Edukacyjne Bliżej Przedszkola, Wydawnictwo Edukacyjne MAC, Telewizja Łódzka, Telewizja Aleksandrowski Kurier, Zespół ludowy Rokiczanka.

          Projekt ten jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Temat, jakże ważny i poważny - jednak może i powinien być zrozumiały także dla najmłodszych odbiorców. Wiek przedszkolny i wczesnoszkolny to właściwy czas na rozbudzenie w dziecku świadomości kim jest i skąd pochodzi.

          Cele ogólne:

          • Kształtowanie postaw politycznych u najmłodszych, uwrażliwianie na piękno, folklor i tradycje Polski.
          • Kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.

          Cele szczegółowe:

          • Poznanie historii państwa polskiego i symboli narodowych.
          • Poznanie tradycji, zwyczajów, obrzędów ludowych z regionów Polski i Kresów.
          • Poznanie tańców ludowych i potraw regionalnych.
          • Wzmacnianie poczucia radości i dumy z bycia Polakiem.
          • Integracja placówek edukacyjnych z Polski i Kresów.

          Projekt jest zgodny z obowiązującą Podstawą Programową i jednym z kierunków polityki oświatowej MEN.

          W naszym przedszkolu program będzie realizowany w oddziale VII, VIII i IX.

          ....................................................................................................................................................................

          "AKADEMIA MISIA HARIBO"

          W roku szkolnym 2014/2015 braliśmy udział w XIV edycji Akademii Misia Haribo, która przebiegała pod hasłem "OdkryjKosmos ze Złotym Misiem Haribo". W tym roku Złoty Miś Haribo zaprosił przedszkolaków do kosmicznej podróży, podczas której starszaki zdobywały wiedzę o Układzie Słonecznym oraz rozbudzały ciekawość poznawczą świata. W naszym przedszkolu program był realizowany w grupie dzieci 5 letnich w miesiącu lutym.

           

          W roku szkolnym 2013/2014 braliśmy udział w XIII edycji Akademii Misia Haribo.  Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem "Poznaj świat z misiem Haribo" i miała na celu zachęcić dzieci do podróżowania, poznawania innych kultur i obyczajów mieszkańców odległych krańców świata.

          ....................................................................................................................................................................