• Konkurs Otwarci na zmiany

• Przywróćcie prawo pierwszeństwa takim wartościom jak - odczuwanie, przeżywanie, tworzenie i rozumienie, uspołecznianie, miłość i życie. Wpuście do klasy słońce, otwórzcie dzieciom usta. (...) Urządźmy wszystko tak, aby dziecku udało się realizować swoje pomysły. (...) Z odrobiną sukcesu, zachęty i zaufania, w sprzyjającym środowisku dziecko może dotrzeć aż do krańców świata.

[Celestyn Freinet ]

W roku szkolnym 2009/2010 placówka nasza przystąpiła od ogólnopolskiego konkursu dobrych praktyk w obszarze wdrażania nowej Podstawy Programowej w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach

"OTWARCI NA ZMIANY" .

Rok 2009 ogłoszony został przez Parlament Europejski
          Rokiem Kreatywności i Innowacyjności.

W uzasadnieniu Parlamentu czytamy " Systemy kształcenia i szkoleń powinny w wystarczajacym stopniu i na wszystkich właściwych poziomach skupiać się na rozwijaniu kluczowych kompetencji, stanowiących podstawę kreatywności i innowacyjności, służącej wypracowaniu innowacyjnych, oryginalnych rozwiązań w życiu zawodowym i społecznym".

W ostatnim czasie dokonano wielu zmian w polskiej oświacie, m.in. zmiana podstawy programowej zmusza do poszukiwania nowych rozwiązań organizacyjnych i weryfikacji dotychczasowych .
          Jednym z największych wyzwań edukacji XXI wieku jest rozwijanie kreatywności u dzieci, będącej konsekwencją naturalnej ciekawości świata. Wykorzystując tę ciekawość dostarczamy dzieciom wielu sytuacji sprzyjających kreatywności. Tworzymy warunki wspomagające rozwój twórczości i improwizacji, kształtując w ten sposób twórczego, kreatywnego i przedsiębiorczego przyszłego ucznia.

Jesteśmy zespołem kreatywnym, a naszym wspólnym działaniem, mającym na celu rozwój i kształcenie wszystkich kompetencji kluczowych jest innowacyjność prowadzona w róznych formach.
          Stworzone przez nas rozwiązania organizacyjne i programowe prowadzą do zawartych w podstawie programowej wychowania przedszkolnego efektów.

W ramach realizacji nowej podstawy programowej stosujemy w pracy  innowacyjne rozwiązania, mające na celu przygotownie dzieci do życia we współczesnym świecie. Stosowane metody i formy pracy pozwalają nam rozwijać ich samodzielność, kreatywną postawę, umiejętność samokształcenia.

Innowacyjne rozwiązania związane z wdrażaniem nowej podstawy programowej to :

- aranżacja sal sprzyjająca rozwijaniu twórczej aktywności dzieci
          - realizacja programów autorskich "Zdolny Przedszkolak",
            "Mały informatyk",
          - praca metodą projektu badawczego,
          -  intensyfikacja współpracy z rodzicami i środowiskiem,
          - organizacja pobytu na powietrzu,
          - diagnoza pedagogiczna .