• Projekt badawczy

• W ramach realizacji nowej podstawy programowej poszukujemy rozwiązań edukacyjnych , które dają szansę wyboru aktywności dzieciom na różnym poziomie rozwoju.

Do takich  form pracy należy :

metoda projektów badawczych

Projekty badawcze to interdyscyplinarna metoda pracy pedagogicznej,odpowiadająca koncepcji nauczania zintegrowanego, która doskonale sprawdza się w przedszkolu. Rolą nauczyciela nie jest tutaj nauczanie, ale koordynowanie pracy dzieci, organizowanie przestrzeni badawczej,tak aby mogły one samodzielnie działać i w ten sposób zdobywać wiedzę, uczyć się logicznego, kreatywnego myślenia, stawiania pytań, wyciągania wniosków, rozwiązywania problemów Do pracy tą metodą aktywnie włączani są rodzice i środowisko lokalne.

Każdy projekt , który jest realizowany w naszym przedszkolu składa się z trzech etapów :

• w  pierwszym dzieci pod kierunkiem nauczyciela wybierają temat który je interesuje i jest możliwy do zbadania, rozmawiają  o temacie, stawiają hipotezy badawcze i wspólnie  planują różnorodne przedsięwzięcia,
          • drugi etap to faza badawcza  dzieci gromadzą dane, przeprowadzają wywiady, zapraszają „ekspertów”, prowadzą badania terenowe, tworzą modele, eksperymentują – wszystko po to, by sprawdzić swoje hipotezy,
          • ostatnim etapem pracy projektowej jest podsumowanie i przedstawienie na forum wyników projektów. Ważną pomocą dydaktyczną do realizacji projektów badawczych jest tzw. „kuferek badacza”, w którym znajdują się narzędzia i pomoce niezbędne do realizacji badań (lupy, miarki, dyktafony, siatki, podkładki do szkicowania, pojemniki na próbki itp.).

Jako zespół twórczych nauczycieli jesteśmy otwarci na nowe trendy w dydaktyce i zgodnie z założeniami nowej podstawy programowej staramy się stwarzać warunki do innowacyjności oraz efektywnej współpracy wszystkich uczestników procesu edukacyjnego.

Praca metodą projektów badawczych doskonale sprawdza się w każdej grupie wiekowej.

Tematem projektu badawczego w grupie dzieci 3-letnich był "telefon"

Wspólnie został wybrany przedmiot badań i stworzona siatka pojęć .
          Dzieci zadały wiele ciekawych pytań badawczych i samodzielnie próbowały stawiać hipotezy, zaplanowały przedsięwzięcia do realizacji.
           W trakcie badań precyzyjnie wykonywały szkice różnorodnych modeli telefonów, gromadziły dane,przeprowadzały "wizję lokalną w terenie".

W miarę przyrostu wiedzy, dzieci wykonywały modele telefonów z plasteliny, pudełek, masy solnej, wspólnie zbudowały budkę telefoniczną .

W trakcie pracy projektowej przy dużym zaangażowaniu rodziców, znajomych, rodzeństwa dzieci stworzyły kolekcja dotyczącą projektu.

W grupie dzieci 4-letnich realizowany był projekt "cebula"