• Program Zdolny Przedszkolak

• Realizacja programu "Zdolny Przedszkolak".

Zadaniem każdego nauczyciela w naszym przedszkolu jest  wspomaganie rozwoju dziecku o specjalnych potrzebach edukacyjnych, rozwijanie,  i ukierunkowywanie zdolności dziecka zgodnie z jego potencjałem i możliwościami.

Głównym wyzwaniem  współczesnej edukacji , zgodnie z zasadami podstawy programowej, jest przygotowanie dziecka do aktywnego i twórczego życia. My jako nauczyciele powinniśmy uczestniczyć w stymulowaniu rozwoju zdolności. Jest to bardzo trudne zadanie, bo każde dziecko stanowi odrębną i niepowtarzalną jednostkę o określonej strukturze osobowości, zdolności, inteligencji i motywacji, a więc wymaga indywidualnego traktowania i oddziaływania.

W naszym przedszkolu realizujemy to poprzez :

1.Wczesne rozpoznawanie zdolności i umiejętności dzieci w toku obserwacji, rozmów z rodzicami.

2.Tworzenie środowiska wychowawczego, stymulującego rozwój uzdolnień i postaw twórczych poprzez aranżację sal wykorzystywanych podczas "asertywnych ranków".

3. Kształtowanie pozytywnej samooceny dziecka : wiary we własne siły poprzez umożliwianie prezentacji swoich osiągnięć(wystawy prac,występy artystyczne,konkursy recytatorskie, rozgrywki sportowe).

Jednym z elementów wspomagania dzieci oraz kształtowania ich czynności intelektualnych jest organizacja tzw"asertywnych ranków"  tj.ranków wolnego wyboru.

W ramach tych zajęć dziecko ma możliwość wyboru formy aktywności proponowanej przez  nauczyciela bez podziału na grupy wiekowe .

Zajęcia te organizowane są co dwa tygodnie ,w godzinach 9.30-11.00

W danym dniu, po śniadaniu dzieci z każdej grupy razem z nauczycielką odwiedzają sale, wcześniej przygotowane i zaadaptowane na potrzeby poszczególnych rodzajów działań. Każde dziecko ma możliwość swobodnego wyboru aktywności, w której chciałoby uczestniczyć.

Dzieci mają możliwość wyboru między następującymi rodzajami aktywności:

działalność plastyczno-konstrukcyjna (rysowanie, malowanie na dużych powierzchniach, sztalugach, lepienie z różnorodnego materiału,tworzenie      konstrukcji przestrzennych z wykorzystaniem surowców wtórnych, papieroplastyka);

działalność teatralna ( inscenizowanie utworów iteratury dziecięcej z wykorzystaniem róznorodnych rekwizytów teatralnych /pacynki, kukiełki, teatr cieni,/ przygotowanie scenografii,kostiumów, tworzenie własnych scenek i zabaw dramowych, zabawy logarytmiczne, ćwiczenia dykcji;

działalność muzyczno-ruchowa (nauka piosenek, układów ruchowych, aranżacja utworów muzycznych z wykorzystaniem prostych instrumentów, tworzenie własnych kompozycji, budowanie instrumentów, pantomima);

• działalność eksperymentalno-doświadczalna ( wszelkiego rodzaju doświadczenia oparte na obserwacji zjawisk atmosferycznych i otaczającego świata);

działalność ruchowo-gimnastyczna (zabawy ruchowe, ćwiczenia przy muzyce z wykorzystaniem przyborów i sprzętu gimnastycznego, nietypowych przyborów, gry zespołowe).

Zajęcia te odbywają się w specjalnie wyposażonych i przygotowanych do tego salach: plastycznej, gimnastycznej, rytmicznej, relaksacyjno-teatralnej, doświadczalnej.