• Współpraca z rodzicami

• W myśl nowej podstawy programowej dobre przedszkole powinno się starać odpowiadać na potrzeby rodziców.Prawidłowy zakres współpracy jest istotnym czynnikiem prawidłowego funkcjonowania przedszkola i rodziny, warunkującym harmonijny i wszechstronny rozwój dziecka.

Jako nauczyciele wspieramy wychowanie dziecka w spójności z rodzicami , zachęcamy , dajemy wskazówki, które umożliwią nam wspólne aktywne działania wspierające dziecko.

W bieżącym roku szkolnym jednym z ważnych obszarów współpracy było rzetelne poinformowanie rodziców o zmianach w pracy placówki w związku z reformą programową i nową podstawą programową - odbyło się to na zebraniach i spotkaniach warsztatowychw miesiącu wrześniu .

Dużą wartość integracyjną mają pikniki rodzinne, tradycją naszego przedszkola jest wspólne świętowanie

"Przedszkolnych Dożynek".

Organizowany przez nas piknik gromadzi całe rodziny często trzy pokolenia.Realizując treści prgramu edukacji europejskiej"Mały Europejczyk to ja " wprowadzamy dzieci w nowe czasy zjednoczonej Europy podkreślając nasz rodzimy dorobek i narodowość.

Inną z proponowanych form współpracy jest  przygotowywanie przez rodziców przedstawień teatralnych. Podziw budzić może zaangażowanie rodziców, ich pomysłowość i otwartość na wcielanie się w kreowanych bohaterów, a przede wszystkim ich współdziałanie nie tylko na scenie, ale także w przygotowywaniu strojów i dekoracji.

Dużym zainteresowaniem rodziców cieszy się udział w  zajęć otwartych   – są one jedną z ważniejszych form kontaktu z rodzicami, mają oni wówczas nie tylko możliwość gromadzenia spostrzeżeń o własnym dziecku, o pracy nauczyciela. Spotkania takie są okazją zastosowania w praktycznym działaniu zdobytych wiadomości, sprawdzania stopnia ich opanowania, wykrywania braków i zebrania spostrzeżeń na temat zdolności i umiejętności dziecka, jego spostrzegawczości, koncentracji uwagi, orientacji w przestrzeni.

Rodzice bardzo chętnie uczestniczą również w organizowanych przez nauczycieli naszej placówki  popołudniowych spotkaniach integracyjnych prowadzonych metodami zaczerpniętymi z pedagogiki zabawy.
          Rodzice mają nie tylko możliwość gromadzenia spostrzeżeń o własnym dziecku lecz przede wszystkim "uczą się z nim bawić" i odczuwać płynącą z tego radość i satysfakcję.

Forma ta daje mozliwość budzenia aktywności własnej wszystkich uczestników.  Zwiększa zainteresowanie rodziców przedszkolem, jego osiągnięciami, problemami i zgodnie z nową podstawą programową aktywnie włącza do współdecydowania w sprawach placówki

Kolejną formą współpracy  są indywidualnespotkania z rodzicami w ramach dnia otwartego-  staramysię aby indywidualne rozmowy z rodzicami poszczególnych dzieci odbywały się w kameralnej   atmosferze zaufania.     W dniu podanym do wiadomości   rodziców na początku roku szkolnego, w godzinach dla nich dogodnych, oczekujemy w swoich grupach na wizytę . Wówczas mamy możliwość   wymiany informacji na temat dziecka , uzgodnienia wspólnego frontu działania.

Niezwykle cenną i przynoszącą wiele radości jej uczestnikom formą kontaktu przedszkola z rodzicami  są wspólne wycieczki organizowane w wolne dni.